Reset KDE

ROSA Linux - forum społeczności polskojęzycznej. Wszyscy zainteresowani i przyjaciele ROSA Desktop są mile widziani. Pytaj, wspieraj, zgłaszaj problemy i zapotrzebowania na pakiety oprogramowania. W miarę możliwości znajdziesz tutaj wsparcie w rozwiązaniu problemów technicznych z instalacją oraz użytkowaniem tej przyjaznej dla nowicjuszy dystrybucji Linuksa.
Ответить
mariuszp
Сообщения: 39
Зарегистрирован: 06 ноя 2013, 01:19
Operating system: 4.17.14-nrj-desktop-1rosa-x86_64

Reset KDE

Сообщение mariuszp » 13 авг 2018, 23:21

Hej. Moje KDE zachowuje się dziwnie - nie mogę zmienić dekoracji okna, ikony na pulpicie ustawiają się "do prawej" po każdym logowaniu.
Chciałbym:
- zresetować ustawienia KDE - jakie pliki konfiguracyjne skasować?
albo
- odinstalować i zainstalować od nowa - co usunąć, żeby KDE znikło z systemu?

Robert
Сообщения: 253
Зарегистрирован: 29 мар 2016, 16:41
Operating system: Arch Linux Xfce+compiz - 64 Bit

Reset KDE

Сообщение Robert » 14 авг 2018, 14:43

A jakie to jest DE, KDE 4 czy KDE 5? Bo jeżeli KDE 4 to jak wiadomo to środowisko przestało być wspierane, i takie niespodzianki będą się zdarzały coraz częściej. Proponuje zmienić distro, najlepiej na typu rolling.
Arch Linux Xfce+compiz - 64Bit Linux User #621110

GLwolf
Сообщения: 73
Зарегистрирован: 15 авг 2013, 14:58
Operating system: ROSA Desktop Fresh R11 for x64
Откуда: Poland

Reset KDE

Сообщение GLwolf » 14 авг 2018, 20:51

- zresetować ustawienia KDE - jakie pliki konfiguracyjne skasować?

Ja robiłem to tak że kasowałem lub zmieniałem nazwę katalogu KDE4 na np. KDE4.old (jest on w home ukryty). W przypadku KDE5 nie robiłem tego ale znalazłem sposób na necie.

Код: Выделить всё

        logout your kde desktop
        open console session by pressing Ctrl+Alt+F1
        give username and password
        rm -rf .kde/share/config/plasma-*
        now you can logout console session by logout command or pressing Ctrl+D
        now go back to your default graphical session by pressing Ctrl+Alt+F7
        now login and you will see your fresh new default panels

Код: Выделить всё

https://askubuntu.com/questions/109530/how-do-i-restore-my-kde-desktop-to-default
Linux Blaszak 5.4.40-generic-1rosa-x86_64 #1 SMP PREEMPT Sun May 10 18:31:08 UTC 2020 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

mariuszp
Сообщения: 39
Зарегистрирован: 06 ноя 2013, 01:19
Operating system: 4.17.14-nrj-desktop-1rosa-x86_64

Reset KDE

Сообщение mariuszp » 14 авг 2018, 23:59

Dzięki, pomogło. Dla pewności skasowałem też ustawienia root dla KDE. Drobna poprawka: w Rosa sesja graficzna jest na Ctrl+Alt+F1.


Edit:

Pomogło do restartu. Dekoracja okien zmienia się sama i nie można zmienić, uruchomienie Chrome powoduje zmianę stylu kursorów na czerwone.

Dharman
Сообщения: 75
Зарегистрирован: 11 июн 2013, 11:59
Operating system: Rosa desktop.Fresh r10 KDE, Plasma, x64

Reset KDE

Сообщение Dharman » 04 сен 2018, 00:01

Spotkałem kiedyś takie problemy. Pomogło radykalne skasowanie katalogów ustawień:

.config
.cache
.kde4
.mozilla

Czasem wystarczy wyczyścić, znaczy usunąć (zaznaczyć i shift delete) tylko pierwsze dwa katalogi. Jeśli jakiś plik nie chce się dać skasować, trzeba to zrobić z prawami root'a (su). Być może, to skutek ataku na przeglądarkę chroma z neta z jakiejś strony (zwykle też wystarczy wyczyścić pierwsze dwa katalogi).

Po skasowaniu restartujemy komputer. I są domyślne ustawienia jak po świeżej instalacji. To i owo trzeba poustawiać na nowo, ale problemy są z tego, że się robi z czasem za duży śmietnik w konfiguracjach.

Jeśli masz jednocześnie kilka innych środowisk graficznych, to czasem któreś mogło zrobić bałagan, najpewniej ostatnie doinstalowane (spotkałem się z tym), ale w takim wypadku trzeba użyć płytki instalacyjnej i zainstalować na nowo distrybucję. I uważać z testowaniem wielu środowisk równolegle.

Kombinacja Alt+. (klawisz alt oraz klawisz z kropką) włącza i wyłącza pliki ukryte w dolphinie. Z konsoli lub powłoki to mc włączyć, niezastąpione do takich szybkich operacji.

Ответить

Вернуться в «ROSA-Polska»