Rosa R12 - może to ktoś przeczyta

ROSA Linux - forum społeczności polskojęzycznej. Wszyscy zainteresowani i przyjaciele ROSA Desktop są mile widziani. Pytaj, wspieraj, zgłaszaj problemy i zapotrzebowania na pakiety oprogramowania. W miarę możliwości znajdziesz tutaj wsparcie w rozwiązaniu problemów technicznych z instalacją oraz użytkowaniem tej przyjaznej dla nowicjuszy dystrybucji Linuksa.
Ответить
GLwolf
Сообщения: 73
Зарегистрирован: 15 авг 2013, 14:58
Operating system: ROSA Desktop Fresh R11 for x64
Откуда: Poland

Rosa R12 - może to ktoś przeczyta

Сообщение GLwolf » 10 янв 2022, 23:14

Hej

Postanowiłem dzisiaj zainstalować R12. Posiadałem R11.1 i jako że nie ma uaktualniania z 11 do 12 a 11 nie dostaje już aktualizacji to mam chwilę posadowiłem zainstalować.

Wygląda to tak. Mam dwa dyski. 1 na Win (tam jest NTLoader) a drugi na Linuxa.

Od R1 do R11.1 nigdy z tym nie było problemu. Do teraz. To tak. Wypaliłem na płytę. Uruchomiłem instalatora. Nie ma języka PL. Wcześniej był teraz nie ma. No nic Wybrałem EN. Instalator się uruchomił. Język PL się pojawił jak pokazała się Anakodna czyli cały instalator, to wybrałem PL jednak wszystko było po EN. No nic. Wybrałem dysk. Komunikat " nie ma wolnej miejsca" oraz komunikat nieznana instalacja Linuxa. Pomimo tego, że wybrałem, żeby rozmieścił automatycznie - zawsze tak robiłem i to działo. Teraz nie. Nie dało się skasować partycji. Więc uruchomiłem Win. Wywaliłem wszystko. Uruchomiłem instalatora. Jeszcze raz wybrałem gdzie ma być zainstalowane. Poszło. GRUB zainstalował się automatycznie. Do tej pory zawsze wybierał gdzie ma się zainstalować. Po instalacji i restarcie dupa. Nie uruchomił się. Musiałem zmienić w BIOS kolejność bootowania dysków. uruchomił się.. dalej po EN :) co w samo sobie jest zabawne bo wybrałem na etapie instalacji język PL. Wszedłem w konfigurację. Wybrałem język PL wszędzie gdzie się dało. Po restarcie mam PL tylko nie ... na etapie sprawdzania pisowni. Bo tam jest tylko RU, US. Koło godziny ikona z językiem tylko na US lub RU i nie idzie tego za ch.... zmienić. Nie ma bata. No nic olałem to.. Chce skonfigurować zaporę. Klik jak to robiłem zawsze. Prosi o hasło i root nie wchodzi, tylko usera. I ładny komunikat instalacja zakończona niepowodzeniem. Już zgłupiałem i myślałem, że ja złe hasło wpisuje, ale nie dobre wpisywałem. Shorewalla zainstalowałem przez terminal na roocie. To samo jak chciałem zainstalować sterowniki do karty graficznej. Nie dało się. Cały czas błąd instalacji. I cały czas na domyślnych. Zainstalowałem przez terminal i system nie wstał. Wywaliłem to dziadostwo. R11.1 nie instalowałem bo i tak nie ma żadnych aktualizacji.

Z dobrego i stabilnego systemu powstała straszna padaka :(

A i to jest ciekawe na R12 jądro jest w wersji 5.1. Na R11.1 miałem 5.4.
Linux Blaszak 5.4.40-generic-1rosa-x86_64 #1 SMP PREEMPT Sun May 10 18:31:08 UTC 2020 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

Аватара пользователя
VictorR2007
Сообщения: 7251
Зарегистрирован: 12 сен 2011, 13:00
Operating system: ROSA 2023.1

Rosa R12 - może to ktoś przeczyta

Сообщение VictorR2007 » 11 янв 2022, 19:09

The system is designed to work in Russia, so few additional locales are installed by default.
You need to install package locales-pl for the Polish language to work.
We have now switched to a new system installer, and so far there are some
problems with automatic partitioning of disks, which are still being solved.
At first, the new installer seemed unusual to me, but now I'm used to it.

System został zaprojektowany do pracy w Rosji, więc domyślnie instalowanych jest niewiele dodatkowych lokalizacji.
Aby język polski działał, musisz zainstalować pakiet locales-pl.
Przeszliśmy teraz na nowy instalator systemu i do tej pory występują pewne problemy z automatycznym partycjonowaniem dysków, które wciąż są rozwiązywane.
Na początku nowy instalator wydawał mi się niezwykły, ale teraz jestem do niego przyzwyczajony.

GLwolf
Сообщения: 73
Зарегистрирован: 15 авг 2013, 14:58
Operating system: ROSA Desktop Fresh R11 for x64
Откуда: Poland

Rosa R12 - może to ktoś przeczyta

Сообщение GLwolf » 12 янв 2022, 14:36

Problem z tym, jest taki, że instalacja programów też nie działa poprawnie. U mnie tylko dało się coś zainstalować poprzez wpisanie w terminalu urpmi i nazwa programu z poziomu roota. W trybie graficznym to nie działało :(
System został zaprojektowany do pracy w Rosji
Z wersjami od R1 do R11.1 nie było tego problemu. Instalacja była banalnie prosta. I nie sprawiała problemu. Konfiguracja po instalacji też była przyjemna i łatwa.

The problem with that is that the installation of the programs doesn't work properly either. For me, it was only possible to install something by typing in the urpmi terminal and the name of the program from root level. In graphics mode, it didn't work
The system is designed to work in Russia
With versions R1 through R11.1, this was not a problem. Installation was very easy. And it was not a problem. Post-installation setup was nice and easy too.
Linux Blaszak 5.4.40-generic-1rosa-x86_64 #1 SMP PREEMPT Sun May 10 18:31:08 UTC 2020 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

Аватара пользователя
VictorR2007
Сообщения: 7251
Зарегистрирован: 12 сен 2011, 13:00
Operating system: ROSA 2023.1

Rosa R12 - może to ktoś przeczyta

Сообщение VictorR2007 » 12 янв 2022, 18:44

GLwolf писал(а):
12 янв 2022, 14:36
Problem z tym, jest taki, że instalacja programów też nie działa poprawnie. U mnie tylko dało się coś zainstalować poprzez wpisanie w terminalu urpmi i nazwa programu z poziomu roota. W trybie graficznym to nie działało
Instalacja programów nie działa w tej aplikacji?
Вложения
Screenshot_20220112_184232.jpg

GLwolf
Сообщения: 73
Зарегистрирован: 15 авг 2013, 14:58
Operating system: ROSA Desktop Fresh R11 for x64
Откуда: Poland

Rosa R12 - może to ktoś przeczyta

Сообщение GLwolf » 12 янв 2022, 20:31

Do tego nie zdążyłem dojść. Nie działała konfiguracja zapory - komunikat - błąd instalacji. Dokładnie to wyglądało tak. Kliknąłem skonfiguruj zaporę - pojawił się komunikat, że pakiet Shorewall nie jest zainstalowany. Czy chce go zainstalować. Klikając OK pojawił się komunikat o podaniu hasła. Przyjmował tylko hasło użytkownika. Po jego podaniu błąd instalacji. Po podaniu hasła roota komunikat "błędne hasło".

Zrobiłem tak. W terminalu z roota wydałem polecenie urpmi shorewall. Pakiet zainstalował się poprawnie. I jak wybrałem opcję konfiguracji zapory ponownie, to konfiguracja pojawiła się od razu.

Identycznie instalacja zamkniętego sterownika do karty graficznej. Znalazłem, że instalacja jest możliwa w opcji informacje z tego co pamiętam o zainstalowanych urządzeniach (Poprzednio to się robiło wybierając ikonę konfiguracja serwera graficznego). Wybierając kartę, tam była opcja instalacji. System prawidłowo podpowiedział, że jest dostępny zamknięty sterownik jednak wybranie opcji zainstaluj i podanie hasła (też użytkownika bo roota nie przyjmował) skutkowało komunikatem o błędzie instalacji i wycofywaniu zmian. Do tej opcji jak na zrzucie nie doszedłem bo system już nie wstał po tym jak zainstalowałem sterowniki przez urpmi w teminalu.

Hasło roota podałem na etapie instalacji. W anakondzie jest taka możliwość, że można je skonfigurować.

Jeszcze jedna rzecz którą zauważyłem. W menu jest dostępna opcja "aktualizacja systemu". W R11 jak to się wybrało pojawiała się informacja, że są dostępne aktualizacje i co najważniejsze czego. W R12 to jej wybraniu nic się nie pojawiało. Żadnego komunikatu. Nic. Jednak wydanie polecenia urpmi.update jak najbardziej aktualizowało nośniki i podawało, że aktualizacje są dostępne.
Linux Blaszak 5.4.40-generic-1rosa-x86_64 #1 SMP PREEMPT Sun May 10 18:31:08 UTC 2020 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

Аватара пользователя
VictorR2007
Сообщения: 7251
Зарегистрирован: 12 сен 2011, 13:00
Operating system: ROSA 2023.1

Rosa R12 - może to ktoś przeczyta

Сообщение VictorR2007 » 13 янв 2022, 09:25

GLwolf писал(а):
12 янв 2022, 20:31
Jeszcze jedna rzecz którą zauważyłem. W menu jest dostępna opcja "aktualizacja systemu".
Obecnie używamy dnf.
https://www.systutorials.com/docs/linux/man/8-dnf/
Na przykład

Код: Выделить всё

sudo dnf update --refresh
lub

Код: Выделить всё

sudo dnf in amarok
Aby zaktualizować, możesz spróbować zainstalować pakiety dnfdragora-updater i dnfdragora-updater-autostart.
Nie sprawdziłem, czy działają na kde5.
Wiem, że pracują dla gnome3.

GLwolf
Сообщения: 73
Зарегистрирован: 15 авг 2013, 14:58
Operating system: ROSA Desktop Fresh R11 for x64
Откуда: Poland

Rosa R12 - może to ktoś przeczyta

Сообщение GLwolf » 13 янв 2022, 13:51

Dziękuje za informację. Teraz już tego nie sprawdzę. Nie mam aktualnie żadnego Linuxa zainstalowanego. A do R11.1 nie będę już wracał.
Linux Blaszak 5.4.40-generic-1rosa-x86_64 #1 SMP PREEMPT Sun May 10 18:31:08 UTC 2020 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

Dharman
Сообщения: 75
Зарегистрирован: 11 июн 2013, 11:59
Operating system: Rosa desktop.Fresh r10 KDE, Plasma, x64

Rosa R12 - może to ktoś przeczyta

Сообщение Dharman » 31 мар 2022, 01:53

Pewnie trzeba z pełnym formatowaniem dysku robić, takie teraz są tendencje, bo też widziałem, że instalator ubogi jest. Na bardzo starym sprzęcie ponad 12 lat, lecz jeszcze sprawnym laptopie, też mi nie chciało zainstalować i się instalacja z błędem zapętlała, nie wiadomo jak wybrać, żeby /home zostawić i nie partycjonować danych. Cóż nowego instalatora trzeba się jakoś od nowa całkiem nauczyć, sporo pewnie poczytać... Takie czasy są: więcej małpy, mniej człowieka i badziej nie wiadomo o co chodzi, ale to już wiemy. A tu na starość woli się starsze rzeczy i sprawdzone dobrze... :evil:

Ответить

Вернуться в «ROSA-Polska»